Spotkanie wokół książki „Modlińska 257”

Zapraszamy na promocję książki o niezwykłej historii zabytkowej kamienicy przy Modlińskiej 257, w której powstaje Centrum Aktywności Lokalnej.
Ta trzykondygnacyjna kamienica z dwiema urokliwymi oficynami oraz ogrodem pochodzi z początku XX wieku. Należała do Towarzystwa Opieki nad Kobietami, a w latach 30. funkcjonował w niej Zakład dla Upadłych Dziewcząt. Podczas II wojny światowej zakonnice ukrywały w kamienicy Żydów, użyczały oficyny stojącej w ogrodzie do konspiracji oraz pozwoliły na zorganizowanie w oborze składu broni oddziału AK. Od 1942 roku działał też konspiracyjny teatr, prowadzony przez samego Leona Schillera. Wystawiana na przełomie 1942 i 1943 roku „Pastorałka” ściągnęła całą ówczesną elitę Warszawy. Wśród widzów był między innymi ówczesny woźny Uniwersytetu Warszawskiego – Czesław Miłosz. Wrażenie było tak silne, że po latach w „Roku Myśliwego” zanotował, iż właśnie tutaj odkrył „esencję teatru”. Podczas okupacji Schiller wystawił jeszcze dwie sztuki, ale po wojnie zakonnice nie wróciły do Henrykowa.
O publikacji opowiadać będą Anna Mieszkowska i Bartłomiej Włodkowski.

  • 23.01 godz. 16:00-18:00
  • Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197 (UWAGA! nastąpiła zmiana miejsca)
  • wstęp wolny

UWAGA: Ze względu na duże zainteresowanie spotkaniem obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy  dokonanie rezerwacji: sekretariat@bok.waw.pl lub tel.: 22 614-66-56.

 

Aktualności