Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej

Wydawnictwo: Marginesy

Warszawa 2014

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej-Anna MieszkowskaPo dziesięciu latach od pierwszego wydania – w nowej, rozbudowanej, poprawionej i uzupełnionej wersji, wzbogaconej zdjęciami i po raz pierwszy publikowanymi dokumentami – przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z bardziej prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej – Janiny Zgrzembskiej, która włączyła się w prace związane z wydaniem „Prawdziwej historii…”, a także wzbogaciła ją wieloma pamiątkami ze swego prywatnego archiwum.

Dzięki opowieści córki widzimy, jak wojenna działalność matki dzieci Holocaustu wpłynęła na jej późniejsze życie i życie jej najbliższych. Teksy Ireny Sendlerowej pokazują zaś, jak dbała ona o pamięć tych, z którymi wspólnie ratowała życie żydowskim dzieciom.

O tym, jak Irena Sendlerowa zmienia się w ikonę (co często przesłania prawdziwego człowieka), najlepiej chyba wie autorka jej biografii, która była naocznym świadkiem budowania tej legendy – pięknej i wspaniałej jak działalność Ireny Sendlerowej, jednak często wymagającej faktograficznego uzupełnienia, niekiedy zaś sprostowania. I właśnie fakty – dziesiątki dokumentów z okresu wojny i okresu powojennego, a także listów i tekstów Ireny Sendlerowej – tworzą tę mocną, niepowtarzalną lekturę. Autorka mierzy się z legendą, obala mity, sprostowuje nieprawdziwe dane (przytaczając dokumenty), podaje przemilczane (a czasem specjalnie nienaświetlone, również przez samą Sendlerową) fakty. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej jest równie wielka jak jej legenda, ale jeszcze bardziej tragiczna i… bardzo ludzka.

Darmowy fragment książki – kliknij

Recenzje prasowe:


„Wspaniała, mądra książka, mądrością i odwagą życia, jaką charakteryzowała się jej bohaterka. Wzbogacona o teksty, zdjęcia i osobisty wywiad z córką Sendlerowej jest ważnym świadectwem czasów, które nigdy nie mają prawa się powtórzyć.”

Jerzy Doroszkiewicz, Poranny.pl, 19 października 2014

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej to ciekawie napisana, starannie wydana, wspaniała, poruszająca do głębi serca i przepiękna w swej wymowie książka, która opowiada o bezgranicznej miłości człowieka do człowieka.”

 Dorota Pansewicz, Oblicza Kultury, 28 października 2014

"Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej", wyd. Marginesy, 2014